رزرو نوبت
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / تزریق بوتاکس / کاربرد بوتاکس در اطراف چشم

کاربرد بوتاکس در اطراف چشم

بوتاکس (Botox) نوعی سم استخراج شده از باکتری بوتولینیوم (C. botulinum) است که عملکرد آن می‌تواند منجر به فلج یا تضعیف عضلات شود. سم بوتولینیوم سمی بسیار خطرناک است بصورتی که تخمین زده می‌شود که یک گرم کریستال سم بوتولیسم می‌تواند یک میلیون نفر را از بین ببرد. با این حال استفاده از این سم در پزشکی در دوزهای بسیار پایین یک روش ایمن و محبوب است که در طی سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در این مطلب به کاربردهای بوتاکس در اطراف چشم اشاره کرده و نگاهی گذرا به فیلرهای زیر چشم خواهیم داشت.

از روشهای جوانسازی اطراف چشم تزریق ژل و بوتاکس است که توسط دکتر بهرام اشراقی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم، با مهارت بالا و بکارگیری تکنیک درست انجام می‌شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت از مطب تهران با شماره های 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره 03136205114 تماس حاصل فرمایید.

بوتاکس برای چه مشکلاتی در اطراف چشم کاربرد دارد؟

همانگونه که اشاره گردید، بوتاکس می‌تواند منجر به فلج یا تضعیف موقتی عضلات شود. از همین ویژگی بوتاکس می‌توان در رفع چین و چروک پوست که به دلیل انقباض عضلات صورت است استفاده کرد. از جمله کاربردهای بوتاکس در اطراف چشم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. از بین بردن چروک اطراف چشم: توارث، افزایش سن و عوامل محیطی مانند نور خورشید از جمله عواملی هستند که می‌توانند منجر به ایجاد چروک در صورت و اطراف چشم می‌شوند. نشان داده شده است که تزریق بوتاکس در اطراف چشم می‌تواند منجر به از بین رفتن چروک در ناحیه‌ای به شعاع 2ونیم تا 3 سانتی متر شود.
  2. تغییر جایگاه ابروها: عضلات مختلفی در قرارگیری ابرو در جایگاه خود دخیل هستند. گاهی انقباض نامناسب و پایدار این عضلات می‌تواند منجر شود تا ابرو یا ابروها در محل مناسبی قرار نگرفته و شکلی غیرطبیعی به خود بگیرند. در این حالت تزریق داخل عضله‌ای بوتاکس می‌تواند با تضعیف یا فلج کردن موقتی عضلات منقبض، شکل طبیعی ابروها را بازیابی نماید.
  3. درمان استرابیسم یا لوچی چشم: گاهی ممکن است برای تضعیف عضلاتی که عملکرد متضاد آنها منجر به استرابیسم شده است از بوتاکس استفاده نمود. این روش از جمله در افرادی که وضعیت سلامتی آنها پیچیده است، افرادی که باید از بیهوشی عمومی دور باشند و افرادی که استرابیسم آنها در اثر فلج یک عضله ایجاد شده است کارساز می‌باشد.
  4. رفع انقباض پلک بالا: در برخی افراد مشاهده می‌شود که پلک بالای آنها دچار انقباض يا اسپاسم شده است. برای رفع موقتی این نوع انقباضات می‌توان از بوتاکس استفاده نمود.
  5. بهبود وضعیت انتروپیون یا برگشتگی پلک به داخل: انتروپیون یا برگشتگی پلک به داخل زمانی ایجاد می‌شود که پلک به جای این که به شکل طبیعی و به سمت بیرون باشد، به سمت قرنیه و سطح چشم برگشتگی پیدا می‌کند. استفاده از بوتاکس هم برای شکل مادرزادی و هم توارثی این بیماری نتایج مناسبی به همراه دارد.
  6. بهبود وضعیت بیش فعالی غدد اشکی (Lacrimal Gland Hypersecretion): در برخی افراد که سینکینزی اتونومیک (autonomic synkinesia) دچار هستند شاهد تولید بیش از حد اشک در غدد اشکی هستیم. در سینکینزی، انقباض ارادی یک عضله می‌تواند منجر به انقباض غیرارادی یک عضله‌ی دیگر شود. مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از بوتاکس می‌تواند اثرات این وضعیت در تولید غدد اشکی را تا 6 ماه رفع نماید.

آیا سیاهی و کبودی زیر چشم با تزریق بوتاکس درمان می‌شود؟

بوتاکس در کنار تمام کاربردی که پیدا کرده است نمی‌تواند وجود رنگدانه‌ی اضافی در زیر چشم یا سیاهی و کبودی چشم را برطرف نماید. همانگونه که اشاره شد تاثیر بوتاکس بر عضلات است و با فلج موقتی یا تضعیف عضلات می‌تواند تغییراتی را در شکل بافت هدف ایجاد نماید. این در حالی است که سیاهی یا کبودی زیر چشم مستقل از انقباض عضلات هستند.
به طور معمول برای رفع سیاهی یا کبودی زیر چشم ترکیبی از روش‌های درمانی مانند استفاده از کرم‌های سفیدکننده، قرص‌های خوراکی، لیزردرمانی، استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید و استفاده از امواج رادیویی توصیه می‌شوند.

درباره کانتوپلاستی، جراحی چشم گربه ای یا چشم روباهی و چشم آسیای شرقی بیشتر بدانید ...

تزریق فیلر زیر چشم

فیلرها یا پرکننده‌ها موادی هستند که از آنها می‌توان در رفع مشکلات پوستی ناشی از افزایش سن مانند سیاهی زیر چشم، چین و چروک و فرورفتگی چشم استفاده نمود. بسیاری از افراد ممکن است کاربرد فیلرها با بوتاکس را به درستی نتوانند مشخص کنند. باید توجه داشت که فیلرها برای رفع مشکلاتی به کار می‌روند که مرتبط با کاهش حجم در بافت هدف هستند، برای مثال زمانی که به دلیل افزایش سن و کاهش آبرسانی به بافت زیر چشم، رگ‌های خونی آن مشخص بوده و ناحیه‌ی زیر چشم سیاه شده است استفاده از فیلرها یک گزینه‌ی درمانی مناسب خواهد بود. در مقابل، بوتاکس برای رفع چین و چروکی در صورت به کار می‌رود که ناشی از انقباض نامناسب عضلات باشد. با این حال این دو روش در بسیاری از موارد در کنار همدیگر به کار می‌روند.

بوتاکس دور چشم

عوارض تزریق فیلر در زیر چشم

تزریق فیلرها در زیر چشم یک روش ایمن و کارامد به حساب می‌آید با این حال عوارض جانبی اندکی نیز پس از تزریق فیلرها گزارش می‌شوند. از جمله‌ی این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماندگاری فیلر و بوتاکس در زیر چشم

اگرچه ماندگاری و تاثیر هر کدام از این روش‌ها به سبک زندگی و مشکل موجود در پوست نیز وابسته است اما به طور معمول فیلرها بین 6تا 12 ماه و بوتاکس بین سه تا چهار ماه ماندگاری دارند. با این حال امروزه فیلرهای جدیدی نیز وارد بازار شده‌اند که می‌توانند تا 18 ماه نیز تاثیر خود را حفظ نمایند كه البته در زير چشم كاربردى ندارند .

جراحان پلاستيك و ترميمى چشم برای جوانسازی اطراف چشم ممکن است از روشهایی مانند جراحی لیفت شقیقه، جراحی لیفت ابرو و روشهای غیر جراحی مانند تزریق چربی استفاده نمایند. باید توجه داشته باشید؛ انجام این روشها به ویژه در نواحی اطراف چشم، اگر توسط پزشک متخصص و مجرب انجام نشود، می‌تواند عوارض ناخوش آیندی به همراه داشته باشد.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عفونت حدقه یا سلولیت اربیت از عوارض سینوزیتعفونت حدقه یا سلولیت اربیت از عوارض سینوزیت

از شایع ترین عفونت هایی که میتوانند پلک و حدقه را درگیر کنند سلولیت اربیت یا عفونت حدقه است. ... ادامه مطلب

آیا بلفاروپلاستی پلک فوقانی بدون عمل جراحی امکان پذیر است؟آیا بلفاروپلاستی پلک فوقانی بدون عمل جراحی امکان پذیر است؟

در برخی از موارد با تشخیص پزشک، میتوان عمل بلفاروپلاستی پلک بالایی را بدون نیاز به جراحی و با لیزر انجام داد. ... ادامه مطلب

لیفت آندوسکوپی ابرو و پیشانی چگونه انجام میشود؟لیفت آندوسکوپی ابرو و پیشانی چگونه انجام میشود؟

جراحی لیفت ابرو اغلب خطوط اخم از بین می برد و موجب لیفت کل ابرو می‌شود (بر خلاف جراحی لیفت شقیقه که تنها یک سوم خارجی ابرو ها را لیفت می‌نماید) . اگرچه این روش به شما کمک می کند تا ابروهای بالاتر و زیباتری داشته باشید؛ اما پوست پلک را درگیر نمی کند و تاثیر مستقیم بر روی افتادگی پلک و فرم چشمها ندارد ... ادامه مطلب

فیکس کردن غده اشکی در جراحی پف پلک بالا (بلفاروپلاستی)فیکس کردن غده اشکی در جراحی پف پلک بالا (بلفاروپلاستی)

برای بهبود افتادگی غدد اشکی در جراحی بلفارپلاستی، معمولا جراحی به این صورت انجام می‌شود که ابتدا برشی در پلک بالایی ایجاد می‌شود. سپس غدد اشکی جابجاشده که به دلیل تفاوت رنگ خود با بافت چربی اطراف قابل تشخیص هستند دوباره به جایگاه خود که حفره‌ای در استخوان اطراف کاسه‌ی چشم است منتقل می‌شوند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465