رزرو نوبت
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بيماريهاى چشم / همه چیز درباره آب سیاه چشم

همه چیز درباره آب سیاه چشم

گلوکوم يا آب سیاه بيمارى است که از گذشته براى مردم شناخته شده است و وجود معادل فارسى براى ان ،نشانگر قدمت شناخت ان است.در واقع ،در گذشته اين بيمارى معادل نابينايي بود و در حال حاضر هم ،على رغم درمانهاى دارويي و جراحيهاى متنوع همچنان خطر نابينايى وجود دارد .داخل چشم مايعى به نام زلاليه توليد مى شود که باعث حفظ شکل کروى کره چشم مى شود ، اين مايع از قسمتى به نام جسم مژگانى توليد مى شود و از قسمتى به نام زاويه چشم خارج مى شود.حال مى توانيد چشم را شبيه توپى ،فرض کنيد که در حال باد شدن است . کمبود هوا يا مايع باعث مچاله شدن ان مى شود .

باد شدن زياد توپ ،باعث افزايش فشار داخل ان و سفت شدن ان مى شود و با ادامه اينکار ديواره ها در اثر فشار نازک شده وحتى توپ مى ترکد. در مورد چشم هم ، مورد مشابهى رخ مى دهد . در آب سیاه ، مايع همچنان توليد مى شود ولى خروج ان از چشم مختل مى شود . در نتيجه فشار داخل چشم بالا مى رود و چشم سفت مى شود . ادامه اين فشار به مرور باعث اختلال خونرسانى به عصب چشم شده و سلولهاى عصب بينايي به مرور از بين مى روند و در نهايت با مرگ عصب، فرد نابينا خواهد شد.

تشخیص و درمان آب سیاه، جزو خدماتی است که توسط دکتر بهرام اشراقی فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم انجام می‌شود. لطفا جهت تعیین نوبت از مطب تهران با شماره تلفن 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره تلفن 36205114 تماس حاصل فرمایید.

علل آب سياه :

علل متعددى مى تواند منجر به آب سیاه شود ولى اغلب اوقات هيچ علتى يافت نمى شود و بيمارى، اوليه است يعنى خودبخود فشار چشم بالا رفته است .

انواع گلوکوم و علائم :

گاها آب سیاه به صورت حاد رخ مى دهد که با قرمزى چشم ، درد خيلى شديد و تارى ديد ناگهانى همراه است . اين نوع آب سیاه نادر است و معمولا اوليه نيست و علت مشخصى براى ان يافت مى شود.اغلب اوقات ،آب سیاه هيچ علامتى ندارد و صرفا در مراحل انتهايى بيمارى به علت کاهش ديد مشخص مى شود که ديگر برگشت پذير هم نيست . در واقع بيمارى صرفا با معاينه ساليانه چشم پزشک و شک بالينى قوى قابل تشخيص است . بنابراين به خاطر بسپاريم که آب سیاه بيمارى خاموش و تا مراحل انتهايى ،بدون علامت است.بيمارى آب سیاه مى تواند به دليل اختلالات ساختارى زاويه چشم، مادرزادى باشد ولى اغلب اوقات اين بيمارى اکتسابى است و با افزايش سن، خطر ان بيشتر مى شود . بهتر است افراد از چهل سالگى جهت رد اين بيمارى مورد معاينه قرار بگيرند.

تشخيص :

در هر نوبت بايد فشار چشم چک شود . گاها لازم است از سر عصب تصويربردارى شود و ضخامت لايه عصبى باقيمانده ،چک شود . ميدان بينايي بيمار بايد چک شود زيرا اول ميدان ديد بيمار مختل مى شود و سپس ديد مرکزى در مراحل انتهابي از بين مى رود . کاملا احتمال دارد که بيمار متوجه از دست رفتن ميدان ديد خود نشود . در واقع ديد بيمار ارام ارام به ديد تونلى تغيير مى کند و کناره ها را نمى بيند.

آدرس اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

درمان :

در مجموع درمان بيمارى سخت است و قدم اول پايين اوردن فشار چشم است. داروهاى مختلفى وجود دارند که برخى از انها باعث کاهش توليد زلاليه و برخى ،کمک به خروج ان مى کنند .گاها بيش از يک دارو نياز است و اغلب داروها به صوت قطره مى باشند. در صورتى که با قطره ، فشار چشم کنترل شود اقدام بيشترى مورد نياز نيست ولى در صورت عدم کنترل فشار يا وجود اسيب شديد عصب چشم، ممکن است نياز به جراحى وجود داشته باشد. تکنيکهاى مختلفى جهت جراحى وجود دارد که اغلب باعث افزايش خروج زلاليه از چشم مى شوند.اعمال جراحى در همه موارد موفق نيستند و گاها عارضه دار مى شوند.اين جراحيها باعث برگشت ديد از دست رفته نمى شوند و صرفا جلوى پيشرفت بيشتر بيمارى را مى گيرند.

نتيجه گيرى :

آب سیاه بيمارى پيشرونده اى است که در صورت عدم تشخيص ، باعث نابينايي غير قابل برگشت مى شود وبا توجه به اينکه اين بيمارى فاقد هرگونه علامتى است ، تشخيص صرفا با معاينه ساليانه توسط پزشک صورت مى گيرد.

دكتر بهرام اشراقى فوق تخصص پلاستيك و ترميمى چشم و دانشيار دانشگاه با دانش علمى و عملى و چاپ مقالات متعدد و كتاب در مورد بيماريهاى اين ناحيه در زمينه بلفارپلاستى پلك فوقانى و تحتانى جهت رفع پف الودگى پلكها ، ليفت ابرو و لیفت پیشانی، پی ار کی، تزريق بوتاكس و ژل، درمان افتادگى پلك، درمان انسداد مجراى اشكى شيرخواران و بالغين، بيمارى تيروئيد چشمى، شكستگي هاى كاسه چشم و كارگزارى پروتزهاى چشمى در خدمت شما مى باشد.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
جابجایی چربی در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایینجابجایی چربی در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین یکی از جراحی های زیبایی است که به صورت سرپایی بر روی پلک پایین (تحتانی) انجام می‌شود. این عمل که می‌توان آن را همزمان با برخی از اَعمال زیبایی دیگر مانند بلفاروپلاستی پلک فوقانی ولیفت ابرو انجام داد؛ چشم‌ها را زیباتر و جوان‌تر کرده و حالتی شاداب به چهره می‌بخشد ... ادامه مطلب

تزریق فیلر برای جوانسازی زیر چشمتزریق فیلر برای جوانسازی زیر چشم

تزریق فیلر زیر چشم، یکی از روشهای غیر جراحی جوانسازی در این ناحیه است که با بکارگیری متریالهای مختلف، می‌تواند نتایج بسیار چشمگیری داشته باشد. در این مطلب به ساختار انواع فیلرها، نحوه استفاده از این مواد و تاثیر تزریق آنها در جوانسازی زیر چشم می‌پردازیم ... ادامه مطلب

تفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستیتفاوت کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی

جراحی کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی دو نوع از جراحی هستند که اگرچه هر دو بر روی چشم و بافت‌های مرتبط با آن انجام می‌شوند اما اهداف و تاثیرات متفاوتی دارند. در این مطلب به معرفی هر کدام از این جراحی‌ها پرداخته و کاربرد و تفاوت هر کدام با دیگری را بیان خواهیم کرد ... ادامه مطلب

فیکس کردن غده اشکی در جراحی پف پلک بالا (بلفاروپلاستی)فیکس کردن غده اشکی در جراحی پف پلک بالا (بلفاروپلاستی)

برای بهبود افتادگی غدد اشکی در جراحی بلفارپلاستی، معمولا جراحی به این صورت انجام می‌شود که ابتدا برشی در پلک بالایی ایجاد می‌شود. سپس غدد اشکی جابجاشده که به دلیل تفاوت رنگ خود با بافت چربی اطراف قابل تشخیص هستند دوباره به جایگاه خود که حفره‌ای در استخوان اطراف کاسه‌ی چشم است منتقل می‌شوند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465