رزرو نوبت
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / درمان انحراف چشم با جراحی استرابیسم

درمان انحراف چشم با جراحی استرابیسم

انحراف چشم به حالتی گفته می‌شود که دو چشم بصورت همزمان در یک جهت قرار ندارند و زمانی که یک چشم بر یک شی مشخص خیره است چشم دیگر با زاویه‌ای به نقطه‌ای غیر از آن شی خیره است. این بیماری دلایل مختلفی دارد و راهکارهای درمانی مختلفی نیز بسته به علت ایجاد آن وجود دارند. روش‌های درمانی برای اصلاح انحراف چشم شامل استفاده از عینک‌ها، لنزهای تماسی، لنزهای منشوری، برخی داروها و جراحی است. جراحی روشی درمانی برای انحراف چشم است که معمولا زمانی به کار می‌رود که سایر روش‌های درمانی غیرتهاجمی در اصلاح انحراف چشم تاثیر مثبتی نداشته‌باشند.

تشخیص و درمان انواع بیماریها و مشکلات اطراف چشم مانند پتوز و جراحی های زیبایی و جوانسازی چشم، جزو اقداماتی است که توسط دکتر بهرام اشراقی فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم انجام می‌شود. لطفا جهت تعیین نوبت از مطب تهران با شماره تلفن 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره تلفن 36205114 تماس حاصل فرمایید.

جراحی اصلاح انحراف چشم چگونه انجام می‌شود؟

برای درک اساس این روش بهتر است ابتدا نگاهی به ساختارهای مرتبط به حرکت چشم داشته‌باشیم. هر چشم به شش ماهیچه متصل است که از خارج چشم حرکات آن را کنترل می‌کنند. در صورتی که بخشی از این عضلات از حد طبیعی قوی‌تر باشند یا بصورت غیرطبیعی منقبض شده‌باشند، در این صورت زاویه‌ی چشم از حالت معمول منحرف شده و به یک سمت کشیده می‌شود. این حالت زمانی که یک عضله ضعیف‌تر از حالت طبیعی باشد نیز قابل انتظار است.

جراحی اصلاحی انحراف چشم به دو شکل کلی تضعیف‌کننده (Recession) یا تقویت‌کننده (Resection) تقسیم می‌شود. در جراحی تضعیف‌ کننده ابتدا عضله‌ی موردنظر که بیش از حد قوی است یا دارای انقباض بیش از حد است مشخص شده و از سطح چشم برش می‌خورد. سپس از محل خود کمی جابجا می‌شود و به محل جدیدی که دورتر از سطح قدامی چشم و محل قبلی خود است متصل می‌شود تا فشار انقباضی آن کاهش یابد. با این عمل فشار انقباضی عضله بر روی چشم کاهش می‌یابد.

جراحی انحراف چشم
در مقابل این جراحی، جراحی تقویت‌کننده قرار دارد. در این جراحی ابتدا عضله‌ای که شل شده یا دارای طولی بلندتر از حد طبیعی است مشخص می‌شود. این عضله از روی چشم جدا شده و بخشی از آن برش می‌خورد سپس بخش باقی‌مانده که حالا طولی کمتر دارد دوباره به محل اولیه‌ی خود بر روی چشم متصل می‌شود. این نوع جراحی باعث می‌شود تا هنگام انقباض عضله، نیروی بیشتری نسبت به قبل به چشم وارد شود. این جراحی برای زمانی که عضله‌ای قدرت یا انقباض بیشتری دارد نیز به کار می‌رود به این صورت که عضله‌ی روبروی عضله‌ی قوی‌تر جراحی شده و کوتاه می‌شود تا نیروی آن با نیروی عضله‌ی قوی‌تر هم‌ارز شود.

پس از جراحی اصلاح انحراف چشم چه انتظاری باید داشت؟

پس از جراحی اصلاح انحراف چشم موارد زیر مشاهده می‌شوند:

اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

مراقبتهای پس از جراحی انحراف چشم

شناکردن بصورتی که سر در آب فرو برود برای چند روز پس از جراحی ممنوع است.
تصمیم‌گیری در مورد رانندگی بستگی به شرایط فرد و نظر پزشک دارد.

افراد معمولا چند روز پس از جراحی قادر هستند تا به فعالیت روزانه و معمول خود بازگردند. این زمان به شرایط بیمار و نظر پزشک وابسته است. با این حال برخی اعمال ساده‌تر را می‌توان با نظر پزشک متخصص انجام داد. باید توجه داشت که در طی این مدت نباید چشم آلوده شود زیرا احتمال عفونت بالا می‌رود.

نتایج قابل مشاهده از راستای چشم‌ها پس از جراحی می‌تواند اطلاعات خوبی در مورد نتیجه‌ی جراحی بدهد اما برای اینکه فرد از نتایج بلندمدت جراحی آگاه شود معمولا لازم است تا 6 هفته صبر کند. نتایج ایجادشده در این بازه‌ی زمانی در مورد تاثیر بلندمدت جراحی اطلاعات مفیدتری در اختیار پزشک و بیمار قرار می‌دهد.
گاهى ممكن است لازم باشد تا جراحی دوم یا سوم نیز برای اصلاح انحراف چشم صورت بگیرد تا از ایجاد نتیجه‌ی مناسب اطمینان حاصل شود. ممکن است در عینک‌هایی با لنزهای مخصوص نیز در این مدت استفاده شود.

جراحان پلاستيك و ترميمى چشم برای جوانسازی اطراف چشم ممکن است از روشهایی مانند بلفاروپلاستی پلک فوقانی و تحتانی، جراحی لیفت شقیقه، جراحی لیفت ابرو و روشهای غیر جراحی مانند تزریق ژل و بوتاکس استفاده نمایند. باید توجه داشته باشید؛ انجام این روشها به ویژه در نواحی اطراف چشم، اگر توسط پزشک متخصص و مجرب انجام نشود، می‌تواند عوارض ناخوش آیندی به همراه داشته باشد.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آب مروارید چشم چه نشانه هایی دارد؟آب مروارید چشم چه نشانه هایی دارد؟

آب مروارید زمانی ایجاد می‌شود که عدسی شفاف چشم به دلایل مختلفی شفافیت خود را از دست داده و مات می‌شود. عدسی مات نمی‌تواند نور را به درستی متمرکز کند، در نتیجه تصویر ایجادشده از اجسام نیز تار می‌شود و مشکل در بینایی ایجاد می‌شود. مشکلات ایجادشده در اثر آب مروارید به محل و اندازه‌ی آسیب وابسته است ... ادامه مطلب

اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید بیشتر مراقب چشم هایتان باشیداگر مبتلا به بیماری دیابت هستید بیشتر مراقب چشم هایتان باشید

دیابت یکی از بیماریهای شایع است که از جنبه های مختلفی میتواند زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد اما شاید کمتر کسی به عوارض چشمی بیماری دیابت توجه داشته باشد. در صورتی که میزان قند خون بالا باشد ممکن است آسیبهای جدی به بینایی بخورد ... ادامه مطلب

درمان پتوز یا افتادگی پلک چگونه است؟درمان پتوز یا افتادگی پلک چگونه است؟

پتوز پلك بعنوان یک عارضه در پلک فوقانى چشم شناخته می‌شود که در آن پلک فوقانى در جایی پایین‌تر از حالت طبیعی قرار می‌گیرد که معمولا علت ایجاد آن ضعف در عضلات لواتر (levator) یا مولر (muller) و یا آسیب به اعصابی است که مسئول کنترل این عضلات هستند ... ادامه مطلب

درمان پف زیر چشم چگونه است؟درمان پف زیر چشم چگونه است؟

پف زیر چشم یکی از مواردی است که زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند فرد را از نظر ظاهری خسته نشان دهد. اگر چه این صفت ممکن است بصورت توارثی از والدین به فرزندان رسیده‌باشد، بروز آن در دوران جوانی می‌تواند در نهایت به بدترشدن آن با گذشت سن منجر شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465