رزرو نوبت
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بيماريهاي سيستم اشكى / درمان اشک ریزش چشم با جراحی مجرای اشکی به روش اندوسکوپی

درمان اشک ریزش چشم با جراحی مجرای اشکی به روش اندوسکوپی

اشک‌ریزش چشم یکی از مشکلات مربوط به چشم است که در طی آن اشک بیش از اندازه‌ی طبیعی بر روی چشم وجود داشته و در نتیجه‌ی آن از چشم سرازیر می‌شود. اشک‌ریزش چشم دلایل مختلفی دارد که یکی از متداول‌ترین دلایل اشک‌ریزش چشم، انسداد مجراهای اشکی است. مجراهای اشکی مسیرهای انتقال اشک هستند که به صورت مسیرها و منفذهای کوچکی در پایین و بالاى گوشه‌ی داخلى چشم در کنار بینی قرار دارند و اشکی که از سطح چشم زدوده می‌شود را جمع‌آوری کرده و به بینی انتقال می‌دهند. در صورتیکه این مجراها مسدود شوند، اشک از سطح چشم جمع‌آوری نشده و موجب اشک‌ریزش چشم می‌شود. روش‌های درمان انسداد مجراهای اشکی با توجه به دلایل ایجاد آن متفاوت هستند. بنابراین ابتدا لازم است تا دلایل انسداد مجرای اشکی به درستی تشخیص داده شود.

اشک ریزش چشم ممکن است با دلایل بسیار جزئی یا علل پیچیده تر اتفاق افتد. شما می‌توانید برای بررسی و تشخیص علت اشک ریزش چشم، و در صورت نیاز اقدامات درمانی لازم جهت رفع این عارضه، به دکتر بهرام اشراقی فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت از مطب تهران با شماره های 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره 03136205114 تماس حاصل فرمایید.

دلایل انسداد مجرای اشکی:

معمول‌ترین دلایل انسداد مجرای اشکی شامل موارد زیر می شوند:

اشک ریزش چشم

علائم انسداد مجرای اشکی

معمول‌ترین علائم انسداد مجرای اشکی، آبریزش چشم است. سایر علائم شامل موارد زیر هستند:

روش‌های درمان انسداد مجرای اشکی

همانگونه که اشاره شد روش‌های درمان انسداد مجرای اشکی وابسته به علت ایجاد آن هستند. روش‌های زیر به عنوان روش‌های اولیه که کمتر تهاجمی هستند پیشنهاد می‌شوند:

در صورتیکه روش‌های کمترتهاجمی نتوانند موجب رفع انسداد مجرای اشکی شوند استفاده از روش‌های تهاجمی‌تر، یعنی جراحی، انتخاب بعدی خواهدبود.

روش جراحی اندوسکوپی برای درمان انسداد مجرای اشکی:

از مزایای روش اندوسکوپی در درمان انسداد مجرای اشکی این است که ضرورتی به ایجاد برش و ایجاد زخم برای دسترسی به مجرای اشکی نیست. در روش‌های كلاسيك جراحی مجرای اشکی، برای رفع انسداد آن ابتدا در کناره‌ی بینی یک بریدگی ایجاد می‌شود اما در روش اندوسکوپی، وسیله‌ای به نام اندوسکوپ پزشک را از این برش بی‌نیاز می‌کند. اندوسکوپ یک لوله‌ی نازک و انعطاف‌پذیر است که یک دوربین بسیار ریز در انتهای آن قرار دارد. این دوربین وظیفه دارد تا از مجراهای بینی وارد شده و تصاویری را از محلی که نیاز به جراحی دارد در اختیار پزشک قرار دهد.

سپس پزشک ابزار جراحی دیگری را به محل جراحی وارد می‌کند و با استفاده از تصاویر اندوسکوپ و بدون نیاز به برش می‌تواند به رفع انسداد مجرای اشکی اقدام کند یا در صورت لزوم مجرای جدیدی را ایجاد کند که برای تخلیه اشک سطح چشم مسیر جدیدی بین چشم و بینی حاصل ‌کند. در این حالت معمولا یک استنت کوچک در مجرا قرار می‌گیرد که به مدت چند هفته تا ماه در مجرا باقی می‌ماند تا پزشک از بازماندن آن در طی گذر زمان اطمینان حاصل کند. در برخی موارد که انسداد مجرای اشکی قابل رفع نیست ممکن است است لوله‌های ریزی به نام لوله‌های جانز در محل مجرای اشکی وارد شوند که می‌توانند به صورت دائمی، مجرای اشکی را باز نگه دارند.

مزایای جراحی اندوسکوپیک مجرای اشکی:

معایب جراحی اندوسکوپیک مجرای اشکی:

آدرس اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

مراقبت پس از جراحی:

دكتر بهرام اشراقى فوق تخصص پلاستيك و ترميمى چشم، با دانش علمى و عملى و چاپ مقالات متعدد و كتاب در مورد بيماريهاى اين ناحيه، در زمينه بلفارپلاستى پلك فوقانى و تحتانى جهت رفع پف الودگى پلكها ، ليفت آندوسکوپی پیشانی و ابرو، تزريق بوتاكس و ژل، درمان افتادگى پلك، درمان انسداد مجراى اشكى شيرخواران و بالغين، بيمارى تيروئيد چشمى، شكستگي هاى كاسه چشم و كارگزارى پروتزهاى چشمى در خدمت شما مى باشد.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
انواع آسیب های قرنیه چشمانواع آسیب های قرنیه چشم

قرنیه چشم نور فرابنفش خورشید را فیلتر کند و از آسیب این پرتوها به اجزای درونی‌تر چشم جلوگیری نماید.خمیدگی سطح قرنیه نیز در بینایی نقش دارد، به این صورت که کمک می‌کند تا نور ورودی به چشم شکسته شده تا در نهایت پس از عبور از سایر اجزای چشم، بصورت مناسبی بر روی شبکیه تمرکز یابد ... ادامه مطلب

جراحی افتادگی پلک بالا به چه دلایلی انجام می‌شود؟جراحی افتادگی پلک بالا به چه دلایلی انجام می‌شود؟

پوست پلک‌ها و زیر چشم به دلیل اینکه ظریف‌ترین و نازک‌ترین بخش پوست در کل بدن هستند زودتر از سایر بخش‌های صورت آسیب‌های ناشی از افزایش سن را بروز می‌دهند. افتادگی پلک بالا که به نام پتوزیس (ptosis) نیز شناخته می‌شود به معناى كاهش ارتفاع شكاف پلكى و نه افزايش پوست اضافه پلك می باشد ... ادامه مطلب

به چه دلایلی دچار اشک ریزش چشم میشویم؟به چه دلایلی دچار اشک ریزش چشم میشویم؟

اشک یکی از فاکتورهای مهم در سلامت چشم است و بعنوان پاسخ طبیعی چشم به شی خارجی یا جهت لغزنده شدن سطح چشم تولید می‌شود اما در صورتی که بصورت غیرکنترل‌شونده و بدون دلیل مشخص تولید شود می‌تواند آزاردهنده باشد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465