اسلاید اصلی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بيماريهاى چشم / مروری بر بیماری های اربیت

مروری بر بیماری های اربیت

اربيت كه به اسم‌هاي كاسه‌ي چشم يا حدقه‌ي چشم نيز شناخته مي‌شود ساختار استخواني هرمي‌شكلي است كه چشم را در خود جاي مي‌دهد و خود از پیوستن 7 استخوان متفاوت تشکیل می‌شود. پایه‌ی ساختار هرمی اربیت چشم در مقابل صورت بوده و راس هرم به سمت درونی سر و دور از صورت کشیده شده‌است. این ساختار علاوه بر کره‌ی چشم، عضلاتی که مسئول حرکت چشم هستند، غدد اشکی، رگ‌های خونی و اعصاب مربوط به چشم و عضلات آن را نیز در جمجمه نگه می‌دارد. باقی فضای اربیت با صفحات چربی پر می‌شود که بعنوان ساختاری ضربه‌گیر عمل می‌کند و موجب حرکت راحت‌تر کره‌ی چشم می‌شود. با افزایش سن این صفحات چربی به تدریج كاهش يافته و چشم‌ها دچار تورفتگی می‌شوند که این شکل فرورفته‌ی چشم در سنین پیری قابل مشاهده است. اربیت چشم ممکن است دچار مشکلات مختلفی شود شکستگى اربیت و تومورهای اربیت از جمله‌ی این مشکلات هستند.

جراحی برداشتن تومورهای اربیت چشم، یکی از اقدامات تخصصی است که توسط دکتر بهرام اشراقی، متخصص جراحى پلاستيك و ترميمى چشم صورت مى گیرد. لازم به ذکر است؛ تنها جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم قادراند این عمل را به درستی انجام دهند. لطفا جهت تعیین نوبت از مطب تهران با شماره تلفن 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره تلفن 36205114 تماس حاصل فرمایید.

شکستگی اربیت چشم:

شکستگی اربیت به هرگونه شکستگی در استخوان‌های تشکیل‌دهنده‌ی کاسه‌ی چشم گفته می‌شود. معمول‌ترین دلیل این نوع آسیب‌ها ضربات فیزیکی سخت به اربیت هستند که باعث تروما و شکستگی این استخوان می‌شوند. همانگونه که اشاره شد، اربیت از پیوستن چندین استخوان مختلف به هم ساخته می‌شود و بنا به آسیب واردشده به هر استخوان می‌توان شکستگی اربیت چشم را نیز طبقه‌بندی کرد.

انواع شکستگی كاسه چشم:

  1. شکستگی لبه هاى خارجى اربیت (ريم اربيت ): در این حالت، آسیب واردشده به استخوان اربیت حاشیه‌ی بیرونی این استخوان را درگیر می‌کند. با توجه به اینکه این بخش از اربیت ساختار بسیار محکمی دارد، شکستگی این استخوان نیاز به نیروی زیادی دارد و معمولا در سوانح شدیدی مانند تصادفات رانندگی مشاهده می‌شود. معمولا این نوع آسیب با آسیب به عصبی بینایی و آسیب سایر بخش‌های صورت همراه است.
  2. شکستگی در استخوان‌های دیواره‌ی داخلى اربیت: این بخش از اربیت به دلیل اینکه ساختار نازکی دارد می‌تواند در اثر ضربه‌ی فیزیکی متوسطی دچار شکستگی شود. همچنین ممکن است شکستگی استخوان این بخش از اربیت ممکن است باعث شود عضلات چشم نتوانند کره‌ی چشم را به حرکت در بیاورند.
  3. شکستگی در ساختارهای کف اربیت: در این حالت، نیروی واردشده بر استخوان‌های جانبی اربیت به ساختارهای کف اربیت منتقل می‌شوند که باعث می‌شود تا این ساختارها به سمت داخل فرو بروند. این نوع آسیب می‌تواند عضلات و اعصاب چشم را نیز درگیر کند و از حرکت چشم و فعالیت طبیعی آن جلوگیری کند.

علائم شکستگی حدقه چشم:

علائم شکستگی اربیت چشم وابسته به این است که چه نوعی از شکستگی و با چه شدتی در استخوان اربیت ایجاد شده‌است. علائم معمول شکستگی اربیت یا حدقه‌ی چشم شامل موارد زیر است:

بیماری های اربیت یا حدقه چشم

درمان شکستگی اربیت یا حدقه چشم:

در اکثر موارد لازم نیست تا این شکستگی‌ها با جراحی‌های تهاجمی درمان شوند. در صورتی که شکستگی اربیت چشم، جزئی و کوچک باشد احتمالا روش درمانی پزشک استفاده از یخ بر روی موضع متورم خواهدبود تا علاوه بر کاهش تورم بافت، سرعت بهبود آن نیز افزایش یابد. گاهی نیز استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها توصیه می‌شود. در طول مدت ترمیم شکستی اربیت از دستکاری بینی وفين كردن خودداری شود.

عمل شکستگی اربیت چشم:

در صورتی که شکستگی اربیت چشم به حدی شدید باشد که از حرکت کره‌ی چشم جلوگیری کند، دید دوتایی ایجاد کند یا باعث جابجایی کره‌ی چشم نسبت به موضع صحیح خود در درون کاسه‌ی چشم شود از عمل شکستگی اربیت چشم برای بهبود وضعیت چشم استفاده خواهدشد. در بسیاری از موارد پزشک متخصص قبل از جراحی، مدت زمانی را به بررسی روند بهبود آسیب اربیت چشم خواهدپرداخت و با نتایج بررسی خود دست به جراحی خواهدبرد. کاهش بادکردگی‌های چشم می‌تواند نتایج جراحی را بهبود بخشد. همچنین در صورتی که علائم آسیب اربیت چشم پس از مدتی از بین برود ممکن است تشخیص پزشک این باشد ک نیازی به جراحی وجود ندارد.

تومور اربيت:

تومورها، توده‌های سلولی متراکم و تجمع‌یافته‌ای هستند که در اثر تکثیر نامناسب سلول‌ها ایجاد می‌‍شوند. تومور اربیت چشم به هر نوع توموری گفته می‌شود که در اربیت یا کاسه‌ی چشم قرار دارد. همانگونه که اشاره شد، ساختار اربیت به شکل هرم است که راس نازک هرم در قسمت‌ داخلی سر قرار دارد. عصب بینایی از ناحیه‌ی راس هرم (قسمت باریک ساختار اربیت) عبور می‌کند و در صورتی که حتی یک تومور کوچک در این ناحیه وجود داشته‌باشد می‌تواند علائم شدیدی ایجاد کند. تومورهای بزرگتر در اربیت چشم می‌توانند چشم را به سمت بیرون از کاسه‌ی چشم فشار دهند و مشکلات بینایی جدی برای فرد ایجاد نمایند.

تومورهای حدقه چشم، می‌توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند. همچنین منشا این تومورها می‌تواند خود اربیت یا بافت‌های اطراف آن باشد و یا در اثر متاستاز، سلول‌های سرطانی از سایر نقاط بدن به اربیت برسند.

دلایل ایجاد تومور اربیت چشم:

تومور اربیت چشم ممکن است به دلیل سرطان در سایر نقاط بدن ایجاد شود. برای مثال ممکن است فردی به سرطان سینه، ریه یا پروستات مبتلا باشد و سلول‌های سرطانی از این اندام‌ها و توسط جریان خون به اربیت چشم انتقال یافته و موجب ایجاد تومور در این ناحیه شوند. سلول‌های سرطانی ناشی از سرطان پوست نیز ممکن است چنین رفتاری از خود نشان دهند. تومورهایی نیز در خود اربیت تشکیل می‌شوند که دلیل ایجاد آنها شناخته‌شده نیست اما عوامل سرطانزای معمول مانند اشعه‌های مضر، قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطانزا و ... ممکن است باعث ایجاد این نوع تومورها باشند.

علائم تومور حدقه چشم چیست؟

گاهی این تومورها علامت خاصی ندارند و با تصویربرداری حضور آنها تشخیص داده می‌شود. گاهی نیز با گذشت زمان علائم این تومورها به تدریج ظهور می‌کند. برای تشخیص خوش‌خیم یا بدخیم‌بودن یک تومور، محل تشکیل، نوع علائم و سرعت رشد آن می‌تواند مفید باشد. از جمله علائم وجود تومور در اربیت چشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

باید به این نکته نیز توجه داشت که این علائم تنها مختص تومورهای اربیت نیستند و ممکن است به دلیل وجود مشکل دیگری در چشم ایجاد شوند. بنابراین تشخیص پزشک متخصص امری ضروری در انتخاب روش درمانی خواهدبود.

اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

درمان تومور اربیت :

بسته به وضعیت بیمار و تومور ممکن است روش‌های درمانی زیر به کار روند:

جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم با آشنایی به جزييات آناتومى و عملكردى پلکها می‌توانند در روشهای جوانسازی پلک مانند بلفاروپلاستی پلک تحتانی، بسیار موثر و مفید عمل نمایند.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114

مراقبت هاى قبل و بعد از جراحى پلکمراقبت هاى قبل و بعد از جراحى پلک

جراحي هاى زيبايى پلک قسمت مهمى از جوانسازى صورت را شامل مى شوند و به صورت روزافزون در حال افزايش هستند .عوامل مهمى در دستيابى به نتيجه مناسب دخيل هستند از جمله تبحر جراح و برنامه ريزى صحيح او جهت اقدامات لازم طى عمل که براساس اناتومى و نماى صورت فرد متقاضى ، روشهاى کاملا متفاوتى را پيش رو مى گذارد ... ادامه مطلب

تاثیر دیابت بر بینایی چشمتاثیر دیابت بر بینایی چشم

ديابت بيمارى مزمنى است که اين روزها به دليل عدم تحرک، تغذيه نامناسب و پاره اى عوامل محيطى و ژنتيکى در کشور ما بسيار شايع مى باشد.اين بيمارى در دراز مدت باعث تنگى عروق در تمام نقاط بدن شده و به بافتهاى مختلف اسيب مى رساند ... ادامه مطلب

نزدیک‌بینی یا میوپیا چه اختلالی در بینایی است؟نزدیک‌بینی یا میوپیا چه اختلالی در بینایی است؟

نزدیک‌بینی یا میوپیا به اختلالی در بینایی اطلاق می‌شود که فرد مبتلا به آن، اجسام نزدیک را شفاف و اجسام دورتر را تار می‌بیند. برای ایجاد تصویر مناسب و شفاف از یک جسم، پرتوهای نور باید بر روی یک نقطه بر روی شبکیه متمرکز شوند. در نزدیک‌بینی نقطه‌ای که پرتوهای نور در آن متمرکز می‌شوند در جایی جلوی شبکیه ... ادامه مطلب

افتادگى پلک يا بلفارو پتوز چه عوارضی دارد و چگونه درمان میشود؟افتادگى پلک يا بلفارو پتوز چه عوارضی دارد و چگونه درمان میشود؟

جراحى افتادگی پلک یا پتوز به تبحر فراوان نیازداشته و صرفا توسط جراح چشم بايد انجام گيرد. با اينهمه نتايج ان به صورت پاسخ عالى ( در فاصله نيم ميلى متر از پلک مقابل) يا مناسب (در فاصله يک ميلى متر از پلک مقابل ) کاملا وابسته به عملکرد عضله است و همواره به صورت درصد، قابل بيان است ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465