بلفاروپلاستی

تومورهای چشمی

تومورهای چشمی یا ocular tumors تومورهایی هستند که در چشم ایجاد می‌شوند. تومور به مجموعه‌ای از سلول‌ها گفته می‌شود که به صورت غیر طبیعی رشد کرده و می‌توانند توده‌های بدخیم (سرطانی) یا توده‌های خوش‌خیم(غیر سرطانی) ایجاد کنند.این سلول‌های سرطانی از اندام‌هایی مانند ریه‌ها، سینه، پروستات و دستگاه گوارش از طریق جریان خون به چشم انتقال پیدا‌کرده و در آنجا ایجاد تومور می‌کنند.

دو نوع اصلی تومور نیز در خود چشم ایجاد می‌شوند که رتینوبلاستوما در کودکان و ملانوما در بزرگسالان را شامل می‌شود. رتینوبلاستوما نوعی سرطان است که شبکیه‌ی چشم را درگیر می‌کند و معمولا کودکان زیر 5 سال را درگیر می‌کند. ملانومای بدخیم نیز در سنین 60 تا 65 سالگی بروز می‌کند و حاصل رشد غیرطبیعی سلول‌های ملانوما یا رنگدانه‌ای چشم است. باید اشاره کرد که سرطان‌های نادر دیگری نیز وجود دارند که باعث ایجاد تومور در قسمت‌های مختلف چشم می‌شوند مانند conjunctival melanoma, eyelid carcinoma, lacrimal gland tumor.

در برخورد با تومورهای چشم تنها گروه کوچکى از متخصصين داراى تجربه و صلاحيت کافى مى باشند که با توجه به گستردگى انواع تومورها برنامه ريزى دقيق لازم است و درمانها مى تواند شامل پيگيرى ، جراحى ، شيمى درمانى و يا راديوتراپى باشد.

علائم و نشانه‌های تومور‌های چشمی

خالهای چشمی همانند خال‌های پوستی، زمانی ایجاد می‌شوند که سلول‌های خاصی در کنار یکدیگر به صورت تجمعی رشد کنند. فردی که دچار تومورهای چشمی است ممکن است شاهد نقاط قهوه‌ای‌رنگی در داخل و یا بر روی چشم خود باشد که معمولاً بر روی عنبیه، کوروئید و یا ملتحمه‌ی چشم ایجاد می‌شوند. خال‌های چشمی در ابتدا ممکن است به شکل یک نقطه‌ی تیره‌رنگ بر روی عنبیه ظاهر شوند.

گاهی افرادی که دارای تومورهای چشم هستند دچار تاری دید می‌شوند. همچنین گاهی این افراد مشاهده سایه‌ها و رشته‌های معلق را گزارش می‌کنند، اما باید توجه داشت که اکثر افراد هیچکدام از علائم مربوط به تومورهای چشم را ندارند و در طی معاینات معمول به وجود تومور چشمی در آنها پی برده می‌شود. در صورتی که یک فرد نقاطی را بر روی چشم خود و یا نزدیک آن مشاهده نماید که به تدریج رشد کرده و بزرگتر می شوند و یا دچار تغییر شکل یا تغییر رنگ می شوند در نزدیک ترین زمان ممکن باید با پزشک مشورت کنند. باید توجه داشت که تمامی تومورهای چشمی خوش خیم نیستند و تشخيص سريعتر آن‌ها مي‌تواند به درمان بهتر منجر شود.

انواع تومور چشم

تومورهای خوش‌خیم چشم

این تومورها ممکن است بر روی ابرو یا درون دیواره‌های چشم ایجاد شوند. همچنین این تومورها ممکن است از رشد غیر طبیعی رگ‌های خونی که درون چشم یا اطراف آن وجود دارند ایجاد شوند. این تومورها به دلیل اینکه قابلیت گسترش و حرکت به سایر قسمت‌های بدن را ندارند تومورهای خوش‌خیم نامیده می‌شوند.

تومورهای بد‌خیم چشم

تومورهای بدخیم در چشم می توانند در اثر انواع مختلفی از سرطان‌ها ایجاد شوند. ملانوماهای بدخیم معمولاً از یک خال ساده شروع می‌شوند و این مسئله اهمیت بررسی تخصصی خال‌ درون چشم در سریعترین زمان ممکن را نشان می‌دهد. تومورهای چشمی بدخیم که نشان‌دهنده‌ي سرطان چشم هستند لزوماً علائم مشخصی را ایجاد نمی‌کنند اما علائم معمول درافرادی که علائم این بیماری را نشان می‌دهند شامل موارد زیر است:

تشخیص سریع سرطان می‌تواند راه‌های درمانی پیش‌ رو را افزایش دهد. اگرچه تمامی سرطان‌هایی را که در چشم ایجاد می‌شود نمی‌توان در مراحل اولیه تشخیص داد اما با توجه به اینکه برخی از این سرطان‌ها دارای علائم مشخص و قابل تشخیص هستند بنابراین چکاپ منظم چشم به افراد توصیه می‌گردد.
دلایل ایجاد تومورهای چشم

تومورهای خوش‌خیم چشم :

این تومورها که معمولا بر روی پوست اطراف چشم، پلک‌ها یا ملتحمه‌ي چشم ایجاد می‌شوند معمولاً به دلیل اشعه‌ي فرابنفش خورشیدی و يا ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. همچنین با افزایش سن، احتمال ایجاد این نوع تومورها نیز افزایش می‌یابد.

تومورهای بدخیم چشم :

علت ایجاد سرطان، تغییرات در محتوای ژنتیکی سلول‌ها یا به اصطلاح جهش‌های ژنتیکی است. درون هر سلول مسیرهایی زیستی وجود دارد که به سلول فرمان رشد و تکثیر و یا آن را می‌دهد. در صورتی که اختلالی در این فرمان‌ها ایجاد شود سلول عملکرد طبیعی خود را از دست داده و در نتیجه دچار رشد غیر طبیعی خواهد شد. این رشد غیر طبیعی در نهایت به ایجاد تومورها منجر می شود.

عوامل مختلفی می‌توانند به جهش ژنتیکی منجر شوند. این جهش‌ها می‌توانند توارثی بوده و یا اینکه پس از تولد توسط فاکتورهای محیطی ایجاد شوند. جهش‌های توارثی در والدین وجود دارند و به فرزند منتقل می‌شوند اما جهش‌هایی که پس از تولد ایجاد می‌شوند از طریق عوامل محیطی مانند استعمال دخانیات و سیگار، قرارگرفتن در معرض پرتوهای مضر مانند UV , X-ray، ویروس‌ها، مواد شیمیایی سرطان‌زا، چاقی، هورمون‌ها، عفونت مزمن، و کمبود تحرک و فعالیت ورزشی ایجاد شوند.

فاکتورهای خطر برای سرطان چشم

تشخیص تومور چشم:

معمولاً تشخیص خوش‌خیم یا بدخیم‌ بودن تومور چشم بر اساس محل تشکیل در اطراف چشم و داخل آن به راحتی توسط یک متخصص چشم صورت مي‌گيرد. در صورتی که تشخیص آن سخت باشد نیاز به برش بخشی از توده‌ي سلولی جهت انجام آزمایش برای تشخیص خوش‌خیم یا بدخیم بودن آن وجود خواهدداشت. در صورتی که احتمال ایجاد ملانوما وجود داشته‌باشد از آزمایشات زیر برای تشخیص آن استفاده می‌شود:

درمان تومور چشم

درمان بافت‌های خوش‌خیم:

اگر توده‌های سلولی خوش‌خیم، در بیرون چشم حضور داشته‌باشند می‌توان آن‌ها را به روش جراحی برداشت. همچنین ممکن است از برخی مواد شیمیایی برای حذف آنها استفاده‌شود. اگر به طور قطعی مشخص‌شود که توده‌های سلولی که درون چشم قرار دارند خوش‌خیم هستند، معمولاً بدون مداخله‌ي پزشکی رها می‌شوند تا هر ۶ یا ۱۲ ماه تغییرات احتمالی آنها بررسی شود.

صفحه اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

درمان بافت‌های بدخیم و سرطانی چشم :

هدف اصلی در درمان بافت‌های سرطانی چشم، کاهش خطر گسترش سرطان به سایر بافت‌ها، حفظ سلامتی و بینایی در چشم تا حد ممکن است. روش‌های درمانی استفاده‌شده و میزان تاثیر آنها به شرایطی مانند میزان پیشرفت سرطان، عوارض جانبی احتمالی روش درمانی و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

بر اساس تشخیص پزشک، روش‌های درمانی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

دكتر بهرام اشراقى فوق تخصص پلاستيك و ترميمى چشم، با دانش علمى و عملى و چاپ مقالات متعدد و كتاب در مورد بيماريهاى اين ناحيه، در زمينه بلفارپلاستى پلك فوقانى و تحتانى جهت رفع پف الودگى پلكها ، ليفت آندوسکوپی پیشانی و ابرو، تزريق بوتاكس و ژل، درمان افتادگى پلك، درمان انسداد مجراى اشكى شيرخواران و بالغين، بيمارى تيروئيد چشمى، شكستگي هاى كاسه چشم و كارگزارى پروتزهاى چشمى در خدمت شما مى باشد.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
لیفت تمپورال ابرو و چشم یا لیفت شقیقه چیست؟لیفت تمپورال ابرو و چشم یا لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه که به آن لیفت تمپورال ابرو و چشم نیز گفته می‌شود؛ روشی است که همزمان با لیفت یک سوم خارجی ابرو، شامل فرآیند ایجاد تغییرات در ناحیه پیشانی و تا حدودی باز شدن خطوط پنجه کلاغی گوشه خارجی چشم نیز می‌شود ... ادامه مطلب

بلفاروپلاستی پلک شرقی چگونه است؟بلفاروپلاستی پلک شرقی چگونه است؟

بلفاروپلاستی پلک شرقی یکی از جراحی‌های زیبایی پلک چشم است که به دلیل تفاوت ساختاری بین پلک افراد متفاوت ابداع شده است. این جراحی در کشورهای شرق آسیا مانند کره‌ی جنوبی و تایوان طرفداران زیادی دارد و در سایر کشورها نیز بر اساس نیاز کاربردهایی پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با این جراحی ابتدا بهتر اس ... ادامه مطلب

جابجایی چربی در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایینجابجایی چربی در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین یکی از جراحی های زیبایی است که به صورت سرپایی بر روی پلک پایین (تحتانی) انجام می‌شود. ... ادامه مطلب

تزریق فیلر برای جوانسازی زیر چشمتزریق فیلر برای جوانسازی زیر چشم

تزریق فیلر زیر چشم، یکی از روشهای غیر جراحی جوانسازی در این ناحیه است که با بکارگیری متریالهای مختلف، می‌تواند نتایج بسیار چشمگیری داشته باشد. در این مطلب به ساختار انواع فیلرها، نحوه استفاده از این مواد و تاثیر تزریق آنها در جوانسازی زیر چشم می‌پردازیم ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465