بلفاروپلاستی

لیزیک چشم

امروزه جراحی ليزيك را می‌توان متداول‌ترين جراحي‌ اصلاح عیوب انکساری چشم دانست كه براي بهبود وضعيت بينايي افراد دوربين، نزديك‌بين و همچنين افراد مبتلا به آستيگمات چشم به كار مي‌رود. اين جراحي‌ها به دليل اينكه فرد را از عينك بي‌نياز كرده و بينايي مناسبي در اختيار فرد قرار مي‌دهند مورد استقبال قرار گرفته‌اند. واژه‌ی لیزیک امروزه بعنوان یک اصطلاح عمومی نیز به کار می‌رود که خود شامل انواع جراحی‌هایی است که در آن از لیزر جهت اصلاح عيب انكسارى استفاده می‌شود.

انواع جراحی‌های لیزری وجود دارند که بنابه نوع آسیب چشم به کار گرفته می‌شوند. برخي دسته‌بندي‌ها دو دسته‌ي اصلي جراحي عيوب انكسارى با ليزر را نام مي‌برند كه شامل جراحي پی آر کی و ليزيك مرسوم است. در هر دو روش از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌شود اما روش جراحی کمی متفاوت است. در روش لیزیک، یک فلپ نازک در قرنیه ایجاد می‌شود و بافت از زير ان برداشته شده و پس از جراحی به جایگاه خود بازگردانده می‌شود. در روش پی-‌آر-‌کی لایه‌ی بیرونى از سطح قرنيه برداشته مى شود و جراحی صورت می‌گیرد.

با گذر زمان این بخش خودبه‌خود ترمیم می‌یابد. روش‌های جراحی لیزری دیگری نیز علاوه بر موارد ذکرشده وجود دارند که از جمله‌ی آنها می‌توان به لیزیک با استفاده از لیزر فمتوسکوند اشاره کرد که کاربرد فراوانی که جراحی چشم یافته‌است. امروزه استفاده از لیزر در جراحی چشم در حال گسترش است و انواع تکنیک‌ها در حال پدیدآمدن هستند که معایب سایر روش‌ها را رفع کرده و مزایای جدیدی را ایجاد می‌کنند. در ادامه‌ي اين مطلب به معرفی جراحی لیزیک مرسوم، و جراحی با لیزر فمتوسکوند خواهیم پرداخت.

لیزیک در اصفهان و تهران، جزو خدماتی است که توسط دکتر بهرام اشراقی جراح و متخصص چشم انجام می‌شود. لطفا جهت تعیین نوبت از مطب تهران با شماره تلفن 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره تلفن 36205114 تماس حاصل فرمایید.

لیزیک مرسوم (LASIK: laser in-situ keratomileusis) :

این روش جراحی برای افراد نزدیک‌بین، دوربین همچنین افرادی که دچار آستیگمات چشم هستند می‌تواند استفاده شود و روش مناسبی برای جایگزینی عینک یا لنزهای تماسی است. نکته‌ی مهم در مورد این جراحی این است که همه افراد کاندید مناسبی برای جراحی نیستند. در صورتی که قرنیه‌ی چشم انحنای مناسب خود را از دست بدهد، نور پس از تماس با قرنیه در مسیر مناسبی حرکت نمی‌کند، در نتیجه تصویر تشکیل‌شده از اشیا، تار خواهدبود. روش لیزیک روشی است که با استفاده از لیزر، تغییر شکلی در قرنیه اینجا می‌کند. در نتیجه، وضعیت بینایی بهبود می‌یابد.

روش جراحی لیزیک برای چه افرادی مفید است؟

افراد نزدیک‌بین :

افراد نزدیک‌بین افرادی هستند که چشم آنها اجسام نزدیک‌تر را واضح‌تر از اجسامی در فاصله‌ی دورتر می‌بیند. زمانی نزدیک‌بینی ایجاد می‌شود که کره‌ی چشم نسبت به قرنیه کشیده‌تر باشد. این مسئله باعث می شود تا نور به جای تمرکز بر روی شبکیه، در جلوی آن متمرکز شود و تصویر ایجادشده بر روی شبکیه تار باشد.

افراد دوربین :

افراد دوربین افرادی هستند که چشم آنها اجسام دورتر را واضح‌تر نسبت به اجسام نزدیک‌تر می‌بیند. این حالت زمانی ایجاد می‌شود که قرنیه صاف‌تر و یا کره‌ی چشم نسبت به قرنیه کوتاه‌تر از حالت طبیعی باشد. در این حالت نور به جای متمرکزشدن بر روی شبکیه در نقطه‌ای در پشت آن متمرکز می‌شود.

افرادی که چشم آنها دچار آستیگمات است :

در صورتی که قرنیه چشم به صورت نامتوازنی انحنا یابد نمی‌تواند نور را به طور متناسب متمرکز کند.

لیزریک چشم

چه افرادی نمی‌توانند از جراحی لیزیک استفاده کنند؟

برای اینکه که بتوان جراحی لیزیک را بر روی یک فرد انجام داد لازم است تا قدرت بینایی فرد در طول یک بازه‌ی زمانی مشخص (معمولاً یک سال) پایدار باشد، به این معنی که طی یک سال قبل از جراحی لیزیک شماره‌ی چشم آنها تغییر نکرده‌باشد. همچنین جراحی لیزیک بر روی افراد زیر ۱۸ سال معمولاً صورت نمی‌گیرد. برخی بیماری‌ها نیز وجود دارند که می‌توانند عوارض جراحی لیزیک را افزایش دهند. این بیماری‌ها شامل موارد زیر هستند:

نکاتی که قبل و پس از جراحی لیزیک باید رعایت شوند :

زمان بهبود جراحی لیزیک چقدر است؟

با اینکه افرادی که تحت جراحی لیزیک قرار گرفته‌اند پس از جراحی می‌توانند دید مناسبی داشته‌باشند اما بهبود کامل وضعیت چشم بین ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد.

آدرس اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

عوارض جراحی لیزیک چیست؟

معمول‌ترین عوارض جراحی لیزیک شامل موارد زیر هستند :

برخی افراد پس از جراحی لیزیک احساس می‌کنند که در درون چشم آنها چیزی افتاده است. همچنین این افراد تاری دید را نیز گزارش می‌کنند. معمولاً این مشکل با مصرف کورتیکواستروئیدها و در طیح چندهفته رفع می‌گردد.
علاوه بر موارد مطرح‌شده، مشکلات نادری نیز وجود دارند که اگرچه به ندرت رخ می‌دهند اما می‌توانند مشکلات حادی را ایجاد کنند. این عوارض نادر شامل موارد زیر هستند:

لیزیک با لیزر فمتوسکوند (Femtosecond-assisted LASIK) :

لیزر فمتوسکوند یک لیزر فروسرخ است که می‌توان بوسیله‌ی آن به آسیب کنترل‌شده‌ی بافت پرداخت. امروزه سیستم‌های لیزر فمتوسکوند مختلفی طراحی و بکار گرفته‌می‌شوند. این روش به نام فمتولیزیک نیز شناخته می‌شود.

تفاوت جراحی فمتوسکوند با جراحی لیزیک مرسوم و جراحی پی آر کی :

در حقیقت جراحی فمتوسکوند، نوعی جراحی با لیزر است و مانند سایر روش‌های جراحی با لیزر، برای تغییر شکل قرنیه و بهبود وضعیت بینایی از لیزر استفاده می‌شود. در لیزیک مرسوم، به جای حذف لایه‌ی بالایی قرنیه، یک فلپ ایجاد می‌شود. این فلپ در روش لیزیک مرسوم توسط ابزار مکانیکی (و نه لیزر) ایجاد می‌شود. در جراحی فمتولیزیک، فلپی که ایجاد می‌شود با استفاده از لیزرهای فمتوسکوند است و نیازی به استفاده از از ابزارهای مکانیکی نیست. در جراحی پی آر کی برخلاف این دو جراحی، فلپ ایجاد نشده و لایهی بالایی قرنیه به طور کامل برداشته می‌شود. این لایه پس از مدتی خود به خود ترمیم می‌شود.

چه افرادی برای جراحی فمتولیزیک مناسب هستند؟

برخی از بیماری‌ها نیز وجود دارند که افراد مبتلا به آن‌ها معمولا از جراحی لیزیک منع می‌شوند. این بیماری‌ها شامل بلفاریت یا پلک ملتهب، خشکی چشم، هرپس سیمپلکس ( تب خال)،هرپس زوستر، ایریتیس یا آماس عنبیه، فشار چشم و پیرچشمی است. لازم است تا پزشک متخصص از وجود این بیماری‌ها در فرد آگاهی داشته‌باشد.

مکانیسم انجام جراحی لیزیک فمتوسکوند :

در این جراحی از دو نوع لیزر برای تصحیح بینایی استفاده می‌شود. ابتدا یک لیزر فمتوسکند برای ایجاد فلپ‌های نازک در قرنیه استفاده می‌شود. سپس لیزر دیگری به نام لیزر برانگیخته اکسایمر برای تغییر شکل بافت زیرین قرنیه و تصحیح بینایی استفاده می‌شود. پس از این فرایند، فلپ ایجادشده به محل اصلی خود بازگردانده می‌شود. در این روش، وجود لیزر فمتوسکوند جراح را از تیغ جراحی (میکروکراتوم) بی‌نیاز می‌کند. این تیغه در سایر روش‌ها برای ایجاد فلپ در قرنیه استفاده می‌شود.

مزایای لیزیک با لیزر فمتوسکند چیست؟

اولین مزیت روش‌های لیزیک فمتوسکوند، بی‌نیازی از تیغ جراحی است. سایر مزایای لیزیک فمتوسکوند شامل موارد زیر می‌باشد:

در برخی از موارد لیزر فمتوسکند این امکان را برای جراح ایجاد می‌کند که فلپ قرنیه‌ی ایجادشده را به حد کافی نازک کند. این مسئله جراح را قادر می سازد تا به مقدار زیادی نزدیک‌بینی را ترمیم کند. با توجه به این‌که فلپ ایجادشده در این جراحی دارای لبه‌هایی است که امکان بازگشت به محل اصلی خود را فراهم می‌کند، زمان التیام آن کاهش یافته و خطر جابجایی به حداقل می‌رسد.

عوارض جراحی فمتوسکوند چیست؟

روش‌های جراحی لیزیک به طور کلی روش‌هایی ایمن هستند که تاثیر بسزایی در تصحیح بینایی دارند. این جراحی‌ها به طور معمول عوارض چندانی ندارند اگرچه احتمال بروز عوارض صفر نیست. در مورد جراحی فمتوسکوند نیز این نوع جراحی به طور عمومی شامل خطرات انواع جراحی های لیزیک است که شامل موارد زیر هستند:

علاوه بر این مشکلات عمومی، برخی مشکلات نیز وجود دارند که به صورت اختصاصی مربوط به جراحی فمتولیزیک هستند. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

جراحان پلاستيك و ترميمى چشم برای جوانسازی چشم ممکن است از روشهایی مانند تزریق ژل یا فیلر و تزریق چربی، و در مواردی هم تزریق بوتاکس استفاده نمایند. باید توجه داشته باشید؛ انجام این روشها به ویژه در نواحی اطراف چشم، اگر توسط پزشک متخصص و مجرب انجام نشود، می‌تواند عوارض ناخوش آیندی به همراه داشته باشد.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
تفاوت اپی کانتوپلاستی و کانتوپلاستیتفاوت اپی کانتوپلاستی و کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی و اپی کانتوپلاستی روشهایی هستند که برای تغییر، تصحیح یا بهبود شکل و عملکرد چشم ها و پلک ها در رفع مشکلات ناشی از افزایش سن و عوامل دیگر مانند ژنتیک به کار می‌روند ... ادامه مطلب

آشنایی با تکنیک های لیفت ابرو و پیشانیآشنایی با تکنیک های لیفت ابرو و پیشانی

ابروها را مى توان با روشهاى جراحى و غير جراحى بالا برد. شايعترين روش غير جراحى استفاده از بوتاكس (سم بوتولينوم) است كه ليفت شيميايي نام دارد. اين روش در افتادگى خفيف و در افراد جوان مناسب بوده و اثر ان بين سه تا پنج ماه در ناحيه پيشانى طول مى كشد ... ادامه مطلب

جراحى پلک فوقانى ( بلفاروپلاستى) چگونه انجام میشود؟جراحى پلک فوقانى ( بلفاروپلاستى) چگونه انجام میشود؟

اين بخش را با جراحيهاى زيبايي پلک فوقانى (عمل بلفاروپلاستى ) اغاز مى کنم. ... ادامه مطلب

بلفاروپلاستی پلک شرقی چگونه است؟بلفاروپلاستی پلک شرقی چگونه است؟

بلفاروپلاستی پلک شرقی یکی از جراحی‌های زیبایی پلک چشم است که به دلیل تفاوت ساختاری بین پلک افراد متفاوت ابداع شده است. این جراحی در کشورهای شرق آسیا مانند کره‌ی جنوبی و تایوان طرفداران زیادی دارد و در سایر کشورها نیز بر اساس نیاز کاربردهایی پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با این جراحی ابتدا بهتر اس ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465