بلفاروپلاستی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / عیوب بینایی چشم / دو بینی چیست و چگونه تشخیص داده و درمان میشود؟

دو بینی چیست و چگونه تشخیص داده و درمان میشود؟

هرگاه فردی به یک شی منفرد نگاه کند و آن را بصورت دو شی مستقل ببیند یا در کنار آن هاله یا سایه‌هایی از تصویر شی مشاهده کند در این حالت فرد دچار دوبینی یا دیپلوپی است. تصویر اضافی ممکن است در هر سمتی ایجاد شود. در حالت طبیعی، زمانی که به یک شی نگاه می‌کنیم تصویر آن در هر دو چشم بر روی یک نقطه‌ی مشابه بر روی شبکیه‌ی هر دو چشم می‌افتد و مغز برای ایجاد تصویر، تصویر ایجادشده بر روی هر دو چشم را روی هم می‌اندازد و یک تصویر ایجاد می‌کند.

در صورتی که به هر دلیلی تصویر ایجادشده در چشم‌ها در نواحی متناظر هم بر روی شبکیه‌ی دو چشم نیفتد، تصویر ایجادشده در مغز نیز روی هم نمی‌افتد بنابراین از یک شی، دو تصویر ایجاد و درک می‌شود. دوبینی معمولا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما گاهی نیز تنها در یک چشم ایجاد شده و چشم دیگر سالم است. دوبینی زمانی که تنها یک چشم را درگیر کند، دوبینی تک چشمی و زمانی که هر دو چشم را درگیر کند دوبینی دوچشمی نام دارد. نحوه‌ی تشخیص این دو نیز می‌تواند توسط یک آزمایش ساده صورت بگیرد، به این صورت که هنگامی که فرد دچار دوبینی می‌شود، به ترتیب چشم‌ها را یکی‌یکی می‌پوشاند.

در صورتی که دوبینی با پوشاندن هر دو چشم (بصورت یکی‌یکی) از بین برود، دوبینی دوچشمی است و در صورتی که دوبینی تنها با پوشاندن یک چشم از بین برود و پوشاندن یک چشم دیگر تاثیری در وضعیت دوبینی ایجاد نکند، دوبینی از نوع تک‌چشمی است. اهمیت تشخیص نوع دوبینی این است که روش درمانی و نتایج آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین لازم است تا برای انتخاب رو درمانی مناسب، تشخیص نوع و دلایل ایجاد دوبینی به درستی صورت بگیرد.

تشخیص و درمان انواع بیماری های چشم و جراحی های زیبایی و جوانسازی چشم، جزو اقداماتی است که توسط دکتر بهرام اشراقی فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم انجام می‌شود. لطفا جهت تعیین نوبت از مطب تهران با شماره تلفن 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره تلفن 36205114 تماس حاصل فرمایید.

دوبینی تک‌چشمی:

این نوع دوبینی که از نوع دیگر آن کمتر بروز می‌کند زمانی ایجاد می‌شود که تنها یک چشم در ایجاد دوبینی دخیل باشد. معمولا در این حالت، تصویر ایجادشده توسط یکی از چشم‌ها شفاف و واضح و تصویر ایجادشده توسط چشم دیگر دارای هاله و غیرشفاف خواهدبود. اصلی‌ترین دلایل ایجاد این حالت شامل موارد زیر هستند:

دو بینی چیست

دوبینی دوچشمی:

علت وجود این نوع دوبینی ناهماهنگی دو چشم در ایجاد تصکیر منفرد است. معمولا در این‌حالت تصویر ایجادشده توسط هر دو چشم بصورت منفرد، شفاف و واضح است اما زمانی که هر دو چشم باهم باز باشند تصویر یک شی دوتا دیده می‌شود. اصلی‌ترین دلایل ایجاد این نوع دوبینی شامل موارد زیر هستند:

درمان دوبینی:

همانگونه که اشاره گردید، برای اینکه روش درمانی مناسبی انتخاب شده و بکار گرفته‌شود لازم است تا تشخیص نوع و علت ایجاد دوبینی به درستی صورت بگیرد. باید توجه داشت که گرچه تشخیص نوع دوبینی کاری ساده است اما تشخیص علت ایجاد آن دشوار است و نیاز به بررسی پزشک متخصص دارد. گاهی علت ایجاد دوبینی، عارضه‌ی مستقلی است که با رفع آن، دوبینی نیز از بین می‌رود. روش‌های درمانی مرسوم برای دوبینی دوچشمی شامل موارد زیر هستند:

لنزهای تصحیح‌کننده:

برخی عینک‌ها با عدسی‌های مخصوص وجود دارند که بر روی آنها ساختارهای منشوری وجود دارد. این عدسی‌ها باعث می‌شوند تا نور قبل از ورود به چشم، خمیده شود و این شکست نور باعث می‌شود تا در ناحیه‌ی مناسبی بر روی شبکیه بیفتد. لنزهای تصحیح‌کننده معمولا برای موارد زیر دارای نتایج مثبت هستند و به کار می‌روند:

اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

انسداد مسیر بینایی با کاور چشمی:

این روش برای دوبینی تک چشمی به کار می‌رود و در طی آن از یک کاور یا پوشش بر روی یک چشم استفاده می‌شود تا بینایی چشم سالم را مسدود کنند. این روش درمانی روشی طولانی‌مدت نیست و تا زمانی به کار می‌رود که دوبینی مدیریت شود تا روش درمانی دائمی برای دوبینی چشم فرد پیدا شود. در طی این روش درمانی، ممکن است هر 2 تا 3 ماه نیاز به بررسی چشم توسط پزشک متخصص وجود داشته‌باشد. بهبود بیماری به تدریج در طی چند هفته قابل احساس خواهدبود اما بهبود کامل چشم بیشتر طول می‌کشد.

ورزش‌های مخصوص چشم:

این روش درمانی معمولا زمانی استفاده می‌شود که علت ایجاد دوبینی، ضعف یا کشیدگی در عضلات چشم باشد. با پیروی از روش‌های پیشنهادی پزشک برای ورزش چشم‌ها به تدریج وضعیت دوبینی بهبود می‌یابد.

جراحی:

در صورتی که روش‌های غیرتهاجمی بیان‌شده تاثیری در بهبود وضعیت دوبینی نداشته‌باشند جراحی پیشنهاد می‌شود. روش‌های جراحی بر اساس نوع مشکل موجود، متفاوت خواهندبود. در صورتی که فرد به استرابیسم یا انحراف چشم (لوچی) مبتلا باشد با استفاده از جراحی می‌توان عضلات اطراف چشم را ترمیم کرده و عملکرد صحیح آنها را به دست آورد. این روش جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در صورتی که علت ایجاد دوبینی، آب مروارید باشد در این حالت جراحی علاوه بر درمان آب مروارید باید بتواند دوبینی را بنز ترمیم کند.

جراحان پلاستيك و ترميمى چشم، با آشنایی به جزييات آناتومى و عملكردى پلکها، عمل هایی مانند لیزیک را با تکیه بر مهارت و دانش خود، با بهترین نتایج ارائه می‌نمایند.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
تفاوت اپی کانتوپلاستی و کانتوپلاستیتفاوت اپی کانتوپلاستی و کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی و اپی کانتوپلاستی روشهایی هستند که برای تغییر، تصحیح یا بهبود شکل و عملکرد چشم ها و پلک ها در رفع مشکلات ناشی از افزایش سن و عوامل دیگر مانند ژنتیک به کار می‌روند ... ادامه مطلب

جابجایی چربی در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایینجابجایی چربی در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین یکی از جراحی های زیبایی است که به صورت سرپایی بر روی پلک پایین (تحتانی) انجام می‌شود. ... ادامه مطلب

جراحى پلک فوقانى ( بلفاروپلاستى) چگونه انجام میشود؟جراحى پلک فوقانى ( بلفاروپلاستى) چگونه انجام میشود؟

اين بخش را با جراحيهاى زيبايي پلک فوقانى (عمل بلفاروپلاستى ) اغاز مى کنم. ... ادامه مطلب

افتادگى پلک يا بلفارو پتوز چه عوارضی دارد و چگونه درمان میشود؟افتادگى پلک يا بلفارو پتوز چه عوارضی دارد و چگونه درمان میشود؟

جراحى افتادگی پلک یا پتوز به تبحر فراوان نیازداشته و صرفا توسط جراح چشم بايد انجام گيرد. با اينهمه نتايج ان به صورت پاسخ عالى ( در فاصله نيم ميلى متر از پلک مقابل) يا مناسب (در فاصله يک ميلى متر از پلک مقابل ) کاملا وابسته به عملکرد عضله است و همواره به صورت درصد، قابل بيان است ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465