رزرو نوبت
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بيماريهاى چشم / علائم اولیه پیرچشمی چیست؟

علائم اولیه پیرچشمی چیست؟

روند پير شدن تمام اعضاى بدن را در بر مى گيردو منجر به اختلال عملکرد اعضاى بدن مى شود . اين اثرات در اطراف چشمها نيز واضح است و اختلالات عملکردى متعددى را شامل مى شود مثل شل شدن پلکها، خشکتر شدن سطح چشمها ، ايجاد اب مرواريد ، تغييرات شبکيه ناشى از افزايش سن که منجر به افت ديد شديد مى شود . اما پيرچشمى جزو اولين تغييرات ناشى از افزايش سن مى باشد و حدود چهل سالگى رخ مى دهد .براى درک پيرچشمى ابتدا بايد مفهوم تطابق را بدانيم . چشم در حکم يک تلسکوپ است که داراى دو ذره بين محدب است .

يکى قرنيه که قدرت ثابتى دارد و يکى لنز چشم که قدرت متغيرى دارد و مى تواند نازکتر يا ضخيمتر شود ، درست شبيه دوربينهايى که در فيلمها در دست دريانوردان ديده ايم و فرد انتهاى لوله را جهت تغيير قدرت تلسکوپ مى چرخاند تا تصوير واضحترى از اشيايى در فواصل مختلف به دست اورد .براى ديدن اشيايى که دور هستند يعنى در فاصله شش مترى يا بيشتر قرار دارند ، لنز در حالت استراحت قرار دارد و فشارى به چشم نمى ايد . وقتى به شى نزديکتر نگاه مى کنيم بايد لنز ضخيمتر شود و قدرت بالاترى پيدا کند .به اين امر تطابق مى گوييم و عضلات مژگانى چشمى به صورت ناخوداگاه اين امر را انجام مى دهند .

هرچه شى نزديکتر شود ، عضلات مژگانى به انقباض بيشترى نياز دارند و تطابق بيشترى نياز خواهد بود . اگر شى را خيلى به چشم نزديک کنيم مثلا فاصله شش تا ده سانتى متر ، ديگر تطابق جوابگو نخواهد بود و شى را تار مى بينيم .با افزايش سن مخصوصا پس از چهل سالگى ، به مرور مواد داخل لنز سخت تر مى شوند و به همين نسبت قدرت تغيير شکل لنز کمتر مى شود . در واقع قدرت انطباق کاهش مى يابد. بنابراين وقتى شى به چشم نزديک مى شود در فاصله دورترى تار شدن رخ مى دهد.

علائم پيرچشمى

پيرچشمى با تار شدن ديد نزديک بروز مى کند . مفهوم اين امر اين است که فرد ديد دور مناسبى دارد ولى در ديد نزديک مثلا هنگام مطالعه دچار مشکل مى شود . ممکن است ابتدا با انقباض بيشتر عضلات مژگانى و تطابق بيشتر بر اين مشکل غلبه کند ولى اين مساله با خستگى زودرس چشم و سردرد و احساس دوبينى در ديد نزديک ،مى تواند همراه شود و به تدريج فرد متوجه مى شود که در فاصله نزديک ديد خوبى ندارد و با دور کردن شى (مثلا روزنامه ) از چشم راحتتر مى بيند .

پيرچشمى براى همه افراد رخ مى دهد ولى مى تواند کمى زودتر يا ديرتر شروع شود .افرادى که نزديک بين بوده اند و عينک داشته اند، معمولا مجبور به برداشتن عينک خود جهت ديد نزديک مناسب مى شوند.نکته مهم کاهش بيشتر تطابق با افزايش بيشتر سن تا حدود شصت سالگى است که منجر به افزايش تارى ديد ، در فاصله نزديک شده و فرد بايد اشيا را از چشم خود دورتر و دورتر کند تا به وضوح تصوير دست يابد.

آدرس صفحه اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

درمان پیرچشمی

درمان پيرچشمى ساده ولى چالش برانگيز است. در واقع بايد کمبود قدرت لنز را با افزودن يک لنز ديگر به صورت عينک جبران نمود . به طور معمول شماره عينک مورد نياز بين يک تا دو ونيم مى باشد .افرادى که از قبل عينک داشته اند ناچار به داشتن عينک دوم يا استفاده از عينکهاى دوکانونه که شيشه دو قسمتى دارد ،مى باشند ولى در مجموع اغلب افراد از داشتن عينکى که مرتب بايد برداشته شده و گذاشته شود يا ظاهر عينک دوکانونه راضى نيستند .در اينده بايد درمانهاى جديدى جهت پيرچشمى جايگزين عينک شود هرچند على رغم تلاشهاى فراوان و معرفى راهکارهاى جراحى متنوع هنوز روشى که صد در صد رضايتبخش باشد معرفى نشده است.

دكتر بهرام اشراقى فوق تخصص پلاستيك و ترميمى چشم و دانشيار دانشگاه با دانش علمى و عملى و چاپ مقالات متعدد و كتاب در مورد بيماريهاى اين ناحيه در زمينه بلفارپلاستى پلك تحتانى و فوقانی جهت پف الودگى پلكها ، ليفت پيشانى و ابرو،تزريق بوتاكس و ژل ،درمان افتادگى پلك، درمان انسدادمجراى اشكى شيرخواران و بالغين، بيمارى تيروئيد چشمى، شكستگيهاى كاسه چشم و كارگزارى پروتزهاى چشمى در خدمت شما مى باشد.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114

تزریق ژل اطراف چشمتزریق ژل اطراف چشم

امروزه روشهای جراحی و غیر جراحی فراوانی برای جوانسازی زیر چشم وجود دارد؛ که یکی از بهترین و موثرترین آنها تزریق ژل یا فیلر زیر چشم است ... ادامه مطلب

ضربه ها و شکستگى کاسه چشمضربه ها و شکستگى کاسه چشم

کاسه چشم داراى هفت استخوان مختلف است . برخى ضخیم هستند و برخى نازک . در واقع نازکترین استخوان بدن ،دیواره داخلى کاسه چشم را تشکیل مى دهد . کاسه چشم داراى چهار دیواره مى باشد که در مجاورت سه دیواره ان به جز دیواره خارجى، فضاى سینوسهاى بینى قرار دارد ... ادامه مطلب

افتادگى پلک يا بلفارو پتوز چه عوارضی دارد و چگونه درمان میشود؟افتادگى پلک يا بلفارو پتوز چه عوارضی دارد و چگونه درمان میشود؟

جراحى افتادگی پلک یا پتوز به تبحر فراوان نیازداشته و صرفا توسط جراح چشم بايد انجام گيرد. با اينهمه نتايج ان به صورت پاسخ عالى ( در فاصله نيم ميلى متر از پلک مقابل) يا مناسب (در فاصله يک ميلى متر از پلک مقابل ) کاملا وابسته به عملکرد عضله است و همواره به صورت درصد، قابل بيان است ... ادامه مطلب

بررسی انواع تومورهای بدخیم پلکبررسی انواع تومورهای بدخیم پلک

بدخيمى واژه ايست که همواره براى ما ترسناک مى باشد. اغلب ، توده را هم معادل بدخيمى در نظر مى گيريم هرچند اغلب توده ها خوش خيم هستند . بدخيمى در هر بافتى مى تواند رخ دهد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465