رزرو نوبت
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بيماريهاى چشم / روشهای درمانی تومورهای حدقه

روشهای درمانی تومورهای حدقه

فضاى حدقه يا اربيت ، فضایی است محتوى چشم ، عضلات ، عروق و اعصاب. حدقه يکى از متراکم ترين فضاهاى بدن از نظر تنوع بافتى ، به گونه اى که از دوازده زوج عصب مغزى ، چهار زوج ان در اين فضاى کوچک قرار دارند . فضايى که حجم ان حدود سى ميلى ليتر مى باشد . نتيجه اين تراکم سختى اعمال جراحى در اين فضاست که به راحتى و حتى در دست جراحان متبحر مى تواند منجر به اسيب به اعصاب و عروق و خونريزى شود که مى تواند با دوبينى، افتادگى پلک و حتى نابينايى همراه شود . بنابراين جراحى در اين فضا نياز به برنامه ريزى صحيح و درک کامل پزشک و بيمار از عوارض احتمالى دارد .

جراحی برداشتن تومورهای اربیت چشم، یکی از اقدامات تخصصی است که توسط دکتر بهرام اشراقی، متخصص جراحى پلاستيك و ترميمى چشم صورت مى گیرد. لازم به ذکر است؛ تنها جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم قادراند این عمل را به درستی انجام دهند. لطفا جهت تعیین نوبت از مطب تهران با شماره تلفن 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره تلفن 36205114 تماس حاصل فرمایید.

تومور حدقه چیست؟

مانند هر نقطه اى از بدن در فضاى حدقه نيز تومورهاى خوش خيم و بدخيم وجود دارند که منشا آنها مى تواند از بافتهاى مختلفی ازجمله عروقى، استخوانى، عصبى و سلولهاى اوليه باشد و يا حتى از بافتهاى مجاور مثل سينوس با بافتهاى دوردست مثل سيستم گوارشى يا تنفسى به اربيت تهاجم کنند. پيش اگهى تومورهاى مختلف برحسب محل و نوع انها متفاوت است. برخى به راحتى قابل درمان هستند و برخى مى توانند مرگبار باشند .تشخيص اوليه برحسب شرح حال ، معاينه و تصوير بردارى گذاشته مى شود هر چند تشخيص نهايى اغلب پس از نمونه بردارى و براساس جواب پاتولوژى مشخص مى شود . بنابراين در ابتدا ليستى از تشخيصهاى افتراقى وجود دارد که در نهايت ممکن است تغيير کند .

تشخیص تومورهای حدقه

برحسب تشخيص اوليه ممکن است براى برخى توده هاى خوش خيم يا برخى توده هاى عروقى غير قابل جراحى، صرفا پيگيرى انجام شود و تا زمانيکه اختلال ديد يا اختلال حرکت چشم رخ ندهد، هيچگونه جراحى انجام نشود زيرا گاها عوارض جراحى در مقابل پيگيرى ساده قابل پذيرش نيست .در موارد ديگر جراحى مى تواند يک انتخاب باشد که به صورت خروج کامل تومور مخصوصا در توده هاى خوش خيم يا صرفا نمونه بردارى مخصوصا در تومورهاى ارتشاحى غير قابل خروج ،جهت تشخيص نهايى باشد .

درمان تومورهای حدقه

پس از مشخص شدن تشخيص نهايى و نمونه بردارى ،درمان تکميلى مى تواند شامل شيمى درمانى ، راديوتراپى و گاها تخليه چشم باشد .گاهى منشا اوليه تومور خارج از اربيت است مانند بدخيميهاى ريه ، پروستات و پستان که مى توانند به اربيت تهاجم کنند و درمان براساس منشا اوليه تومور و اغلب تسکينى مى باشد .گاها تومورهاى حدقه در محلى قرار دارند که جراحى صرفا به صورت کار گروهى با ساير رشته ها مخصوصا جراحان اعصاب يا جراحان گوش و حلق و بينى ممکن است و هر گروهى فسمتى از تومور را مورد جراحى قرار مى دهد.

مراقبتها و عوارض جراحى تومورهای حدقه

جراحى حدقه اربيتوتومى نام دارد که براساس محل تومور از مسيرهاى مختلفى ورود به حدقه صورت مى گيرد . برشها برحسب نياز مى تواند از طريق پوست يا ملتحمه باشد .همانگونه که ذکر شد جراحى در حدقه به خصوص در قسمتهاى خلفى و پشت کره چشم با عوارض متعددى مى تواند همراهى داشته باشد . مانند هر جراحى ديگرى در بدن لازم است بيمار از شرايط سلامتى عمومى مناسبى جهت بيهوشى احتمالى برخوردار باشد.

بايد از مصرف داروهاى ضدانعقاد خون مانند اسپرين يا پلاويکس يک هفته قبل از عمل خوددارى شود . در مورد بيماران قلبى اين امر طى مشاوره با متخصص قلب صورت مى پذيرد .مصرف داروهايى مانند وارفارين ، هپارين ، داروهاى مسکن ، ويتامين اى و قرص سير ، لازم است به پزشک معالج اطلاع داده شود .ديابت و فشار خون بايد کاملا کنترل شده باشد .عوارض جراحى مى تواند شامل دوبينى گذرا يا دائم به علت دستکارى عضلات خارج چشمى، گشاد شدن مردمک ، خونريزى حدقه و گاها نابينايى باشد .

صفحه اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

عارضه اورژانسى که پس از جراحى مى تواند رخ دهد و نياز به مداخله فورى دارد ،خونريزى فضاى حدقه است . پس از هر دستکارى در اين فضا ممکن است عروق کوچک چندين ساعت تا چندين روز پس از اتمام جراحى شروع به خونريزى خونريزى کنند .با توجه به کوچک بودن فضا ، حتى مقادير کم خونريزى مى تواند باعث فشار بر روى عصب بينايى شده و باعث اختلال ديد يا نابينايى گردد.علايم خونريزى حدقه شامل درد خيلى شديد ، بيرون زدگى چشم ، محدوديت حرکت چشم، کاهش ديد و تجمع خون در زير ملتحمه يا داخل پلک مى باشد . در اين موارد به صورت اورژانس بايد زخم باز شود ، لخته هاى خون تخليه شده و محل خونريزى کوتر شود تا بتوان ديد چشم را حفظ نمود .

در برخورد با تومورهاى حدقه تنها گروه کوچکى از متخصصين داراى تجربه و صلاحيت کافى مى باشند که با توجه به گستردگى انواع تومورها برنامه ريزى دقيق لازم است و درمانها مى تواند شامل پيگيرى ، جراحى ، شيمى درمانى و يا راديوتراپى باشد.

در جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی، ابرو و پلک بالایی به عنوان يك واحد در نظر گرفته مى شوند و انجام این جراحی بدون در نظر گرفتن شرايط ابرو، كارى نادرست است. در انجام این روشها جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم با ارزيابى دقيق بيمار، در صورت لزوم بهترين تركيب جراحى ممكن را پيشنهاد می‌نمایند.

تلفن مطب تهران : 88713593 - 09309095800
تلفن مطب اصفهان : 36205114نظرات کاربران درباره این مطلب :فنایی [ 1402-07-15 ]
سللم آقای دکتر من چشم راستم بزرگتر از چپیه.و برجسته تر. به چشم پزشک و متخصص غدد مراجعه کردم تیرویید هم نداشتم متاسفانه به مرور چشمهام خیلی باهم فرق کردن خصوصا توی عکس کاملا مشخصه واین منو ناراحت و نگران میکنه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیهجراحی بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیه

بلفاروپلاستی پلک پایین یا جراحی پلک پایین بدون بخیه روشی نوین در جراحی پلک است که برای برطرف کردن پف زیر چشم یا کیسه‌های چربی زیر چشم مؤثر است. ... ادامه مطلب

آشنایی با تکنیک های لیفت ابرو و پیشانیآشنایی با تکنیک های لیفت ابرو و پیشانی

ابروها را مى توان با روشهاى جراحى و غير جراحى بالا برد. شايعترين روش غير جراحى استفاده از بوتاكس (سم بوتولينوم) است كه ليفت شيميايي نام دارد. اين روش در افتادگى خفيف و در افراد جوان مناسب بوده و اثر ان بين سه تا پنج ماه در ناحيه پيشانى طول مى كشد ... ادامه مطلب

بلفاروپلاستی پلک شرقی چگونه است؟بلفاروپلاستی پلک شرقی چگونه است؟

بلفاروپلاستی پلک شرقی یکی از جراحی‌های زیبایی پلک چشم است که به دلیل تفاوت ساختاری بین پلک افراد متفاوت ابداع شده است. این جراحی در کشورهای شرق آسیا مانند کره‌ی جنوبی و تایوان طرفداران زیادی دارد و در سایر کشورها نیز بر اساس نیاز کاربردهایی پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با این جراحی ابتدا بهتر اس ... ادامه مطلب

لیفت آندوسکوپی ابرو و پیشانی چگونه انجام میشود؟لیفت آندوسکوپی ابرو و پیشانی چگونه انجام میشود؟

جراحی لیفت ابرو اغلب خطوط اخم از بین می برد و موجب لیفت کل ابرو می‌شود (بر خلاف جراحی لیفت شقیقه که تنها یک سوم خارجی ابرو ها را لیفت می‌نماید) . اگرچه این روش به شما کمک می کند تا ابروهای بالاتر و زیباتری داشته باشید؛ اما پوست پلک را درگیر نمی کند و تاثیر مستقیم بر روی افتادگی پلک و فرم چشمها ندارد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465